Учител по български език в Китай

November 9, 2022

Upload CV (doc, docx, pdf)

Job Description

Tianjin Foreign Studies University (hereinafter referred to as Tianjin Foreign Studies University or Tianwaii University) is a university of higher learning with a complete range of major foreign languages and the coordinated development of literature, economics, management, law, education, art, engineering and other disciplines. The school fully implements the Party’s educational policy, adheres to the fundamental task of cultivating talents through virtue, and adheres to the school motto of seeking for success at home and abroad, striving for advancement through virtue. It educates talents for the Party and the country, and focuses on cultivating high quality international compound talents.

The University now offers 61 undergraduate programs. Among them, there are 35 majors in foreign languages and literature (33 in foreign languages), 26 majors in economics, management, law, education, art, engineering and other majors in literature such as Chinese and journalism. There are 5 national characteristic specialties and national undergraduate comprehensive reform pilot projects, 16 national first-class undergraduate specialty construction sites and 15 Tianjin first-class undergraduate specialty construction sites. It has been approved as the first batch of national and Tianjin online, offline, online and offline hybrid first-class undergraduate courses and 31 first-class undergraduate construction courses of social practice. It has been approved 10 model courses of ideological and political education in colleges and universities of Tianjin, and 4 excellent textbooks of ideological and political education in colleges and universities of Tianjin. The university has the only national special needs doctoral training program for Foreign Translation Studies of the Party and State Important Documents, 7 authorized first-level master degree programs (covering 29 master degree training directions) and 7 authorized master degree categories (covering 21 training directions). It has 5 Tianjin key disciplines, 4 Tianjin characteristic discipline groups and 1 Tianjin University service industry characteristic discipline group. Among them, the discipline of foreign language and literature is the first-class construction discipline of Tianjin, and the discipline of Chinese language and literature is the first-class cultivation discipline of Tianjin. The foreign language and literature discipline has the qualification of accepting young backbone visiting scholars and general visiting scholars from domestic universities.

Job Details:

Responsibilities:

The contract is valid for at least 1 year (2 semesters), where each semester includes 16 weeks. There are around 12 teaching periods in each week. Teachers are required to deliver the lectures face to face in the classroom.

For detailed information please contact:
Teachers’ names: Wang
Cell phone: 18976908988
Address: No. 117, Machang Road, Hexi District, Tianjin
Post Code: 300204

Qualifications:

1. A native Bulgarian speaker who can speak Bulgarian clearly and fluently.
2. Doctor’s degree or master’s degree.
3. With expert knowledge in linguistics/ Bulgarian philology/ Bulgarian history, etc. and with teaching experience
4. Under 60 years old and in good health.
5. Responsibility, communication abilities and passion for teaching.

Wage and Salary

  • The salary is negotiable by consulting the teachers in charge. The salary will be determined by teacher’s education background and teaching periods. Also, same salary will be offered during the winter and summer vacations.
  • Basic medical insurance is accounted as one of the wages for teacher, it will be provided according to the needs of teacher.
    Accommodation will be offered.
  • The detailed information about wage and salary is subject to the contract.

Tianjin Foreign Studies University (наричан по-нататък Tianjin Foreign Studies University или Tianwaii University) е висше учебно заведение с пълен набор от основни чужди езици и координирано развитие на литература, икономика, управление, право, образование, изкуство, инженерство и други дисциплини. Училището изпълнява изцяло образователната политика на партията, придържа се към основната задача за култивиране на таланти чрез добродетел и се придържа към мотото на училището за търсене на успех у дома и в чужбина, като се стреми към напредък чрез добродетел. Той обучава таланти за партията и страната и се фокусира върху култивирането на висококачествени международни таланти.

Сега университетът предлага 61 бакалавърски програми. Сред тях има 35 специалности по чужди езици и литература (33 по чужди езици), 26 специалности по икономика, управление, право, образование, изкуство, инженерство и други специалности по литература като китайски език и журналистика. Има 5 национални характерни специалности и национални пилотни проекти за цялостна реформа на бакалавърска степен, 16 национални първокласни строителни обекта за бакалавърска специалност и 15 строителни обекта за първокласна бакалавърска специалност в Тиендзин. Той е одобрен като първата партида от национални и Tianjin онлайн, офлайн, онлайн и офлайн хибридни първокласни бакалавърски курсове и 31 първокласни бакалавърски строителни курсове по социална практика. Одобрени са 10 модела на курсове за идеологическо и политическо образование в колежи и университети в Тиендзин и 4 отлични учебника по идеологическо и политическо образование в колежи и университети в Тиендзин. Университетът има единствената национална програма за обучение на докторанти със специални нужди за чуждестранни преводни изследвания на партийни и държавни важни документи, 7 одобрени магистърски програми от първо ниво (покриващи 29 магистърски посоки на обучение) и 7 разрешени магистърски категории (покриващи 21 посоки на обучение ). Той има 5 ключови дисциплини в Тиендзин, 4 групи от характерни дисциплини в Тиендзин и 1 група от характерни дисциплини за индустрията на услугите в университета в Тиендзин. Сред тях дисциплината чужд език и литература е първокласната строителна дисциплина на Тиендзин, а дисциплината китайски език и литература е първокласната дисциплина за самоусъвършенстване на Тиендзин. Дисциплината по чужд език и литература има квалификацията за приемане на млади основни гостуващи учени и общи гостуващи учени от местни университети.

Подробности за работата:

Отговорности:

Договорът е валиден за минимум 1 година (2 семестъра), като всеки семестър включва 16 седмици. Всяка седмица има около 12 учебни часа. От учителите се изисква да изнасят лекциите лице в лице в класната стая.

За подробна информация, моля свържете се с:
Имената на учителите: Wang
Мобилен телефон: 18976908988
Адрес: No. 117, Machang Road, Hexi District, Tianjin
Пощенски код: 300204

Квалификации:

1. Говорящ майчин български език, който може да говори ясно и свободно български език.
2. Докторска или магистърска степен.
3. С експертни познания по лингвистика/ българска филология/ българска история и др. и с преподавателски опит
4. Под 60 години и в добро здраве.
5. Отговорност, комуникативност и страст към преподаването.

Надница и заплата

Заплащането е по договаряне след консултация с отговорните учители. Заплатата ще се определя от образованието на учителя и периодите на преподаване. Също така през зимната и лятната ваканция ще се предлага една и съща заплата.
Основната медицинска застраховка се отчита като една от заплатите на учителя, тя ще бъде осигурена според нуждите на учителя.
Ще бъде предложено настаняване.
Подробната информация за работната заплата е предмет на договора.

Video